معرفی آزمون تولیمو و منابع آزمون

آزمون تولیمو (TOLIMO)، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می‎شود. این آزمون، آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی . بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌دهند زیرا داشتن یک نمره زبان (تولیمو، تافل، MCHE و …) برای قبولی در آزمون دکترا لازم است.

بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تخصصی تشکیل می‌دهند زیرا داشتن یک نمره زبان برای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی لازم است و آزمون تولیمو به نسبت سایر آزمون‎ها (تافل، آیلتس، …) ساده‎تر و کم‎هزینه‎تر است.


دفترچه سوالات و نحوه پاسخگویی

آزمون تولیمو دارای دو بخش تشریحی و تستی است و به هر داوطلب دو دفترچه سوال داده می‎شود که یک دفترچه شماره یک تشریحی و دفترچه شماره دو تستی خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سوال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سوالات تستی را در پاسخنامه وارد کنند.


تعداد سوالات و مدت پاسخگویی

دفترچه شماره یک شامل یک سوال تشرحی نوشتاری (Writing) است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنویسد.

دفترچه شماره دو، حاوی ۱۴۰ سوال تستی شامل ساختار و نوشتار زبانی (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) است که داوطلبان باید طبق زمان‎بندی زیر به این سوالات پاسخ بدهند:

ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)
خواندن و درک مطلب (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)
درک مطلب شفاهی (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)


تذکر مهم

در جلسه آزمون منحصرا سوالات بخش شنیداری از بلندگو پخش می‎شود و داوطلبان باید با توجه به متن سوال که از بلندگو پخش می شود، نسبت به انتخاب یکی از ۴ گزینه‎ای که در رابطه با سوال مربوط به این بخش درج گردیده، اقدام و با توجه به شماره سوال مربوط در پاسخنامه، علامت‎گذاری نمایند. همچنین، متن سوالات شنیداری فقط یک بار از بلندگو پخش می‎شود و قابل تکرار نیست.


محاسبه نمره

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می‎شود. محدوده نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است.

نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می‎شود.

نمره بخش نوشتاری این آزمون به صورت جداگانه محاسبه شده و نمره آن بین ۱ الی ۶ است که در کنار نمره کل در کارنامه داوطلب درج می‎شود.


زمان اعلام نتایج آزمون تولیمو

نتایج آزمون تولیمو معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده شده و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می‎گردد. همزمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه‎ای از کارنامه نیز به اداره پست تحویل می‎شود تا به نشانی اعلام شده در پروفایل داوطلبان ارسال گردد .لازم به ذکر است که نشانی مورد استفاده برای ارسال کارنامه برای هر آزمون حدودا ۱۵ روز قبل از هر آزمون از پروفایل داوطلبان استخراج شده و اگر پس از این زمان نشانی داوطلبی در پروفایل تغییر کند کارنامه به همان نشانی قبلی ارسال خواهد شد.


تفاوت آزمون تولیمو و MSRT

آزمون MSRT در واقع همان MCHE است که توسط  وزارت علوم نام آن تغییر پیدا کرده است. اما تفاوتی در آزمون ایجاد نشده است و کلیه سرفصل‎ها مانند قبل در قالب چهار مهارت شنیداری، درک مطلب، لغت و ساختار مورد آزمایش قرار می‎گیرد. مدرک این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد. این آزمون بر خلاف تولیمو فاقد بخش نوشتاری است.

آزمون زبان MSRT تقریبا هر ماه توسط وزارت علوم برگزار می‎گردد و نتایج آن معمولا ۳ تا ۴ روز بعد از طریق وب سایت این آزمون اعلام می‎گردد. نمره قبولی در آزمون ۵۰ به بالا است که در مواردی بسته به دانشگاه مورد نظر از ۴۵ تا ۷۵ تغییر می‎کند.


منابع مفید برای آمادگی در آزمون تولیمو

بخش اول: گرامر (Grammar)

برای قسمت گرامر جامع‌‎ترین و معروف‌‎ترین منبع، کتاب تافل لانگمن است که بصورت نظام‌ مند و منسجم به توضیح ساختار و گرامر زبان انگلیسی پرداخته است. همچنین، از کتاب English Grammar-Betty Azar نیز برای تقویت گرامر خود می‎توانید کمک بگیرید.

بخش دوم: درک مطلب (Reading comprehension)

برای قسمت درک مطلب آزمون تولیمو نیز کتاب تافل لانگمن یکی از منابع اصلی آزمون است. برای آمادگی بیشتر در قسمت درک مطلب، مطالعه کتاب‌‎های لغت مانند 504 و Essential Words for the TOEFL پیشنهاد می‌‎شود. شما می‎توانید مجموعه‎ای که کتاب‎های واژگان انگلیسی را از اینجا دانلود نمائید.

بخش سوم: شنیداری (Listening)

برای بخش شنیداری کتاب ETS TOEFL Prepration Kit Workbook و کتاب TOEFL Actual Tests به شما کمک می‌‎کنند.

 

کتاب‎های فوق منابع اصلی این آزمون هستند اما با توجه به این‎که توضیحات این کتاب‎ها به زبان انگلیسی است، در صورتی‎که دانش بالائی در زمینه زبان انگلیسی ندارید و یا با کمبود زمان مواجه هستید، می‎توانید از برخی منابع فارسی نیز در این زمینه استفاده کنید:

کتاب گرامر جامع آزمون‌‎های زبان (Fast Grammar) تألیف مهرداد زنگیه‌ وندی با تشریح و توضیح مهارت‌‎های گرامری ۶۰ گانه کتاب تافل لانگمن و به‌ همراه مثال‌‎ها و تمرین‌‎های متعدد با ترجمه فارسی، بعنوان یک کتاب منبع برای داوطلبان آزمون‌‎های تخصصی می‎تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کتاب درک مطلب جامع آزمون‌‎های زبان Fast Reading تالیف مهرداد زنگیه‌ وندی شامل تشریح مباحث درک مطلب کتاب تافل لانگمن و کتاب TOEFL Reading Flash و پاسخ تشریحی تست‌‎های این کتاب‌‎ها است.

برای بخش واژگان آزمون، می‎توانید از کتاب واژگان Fast Vocab تالیف مهرداد زنگیه‌ وندی استفاده نمائید که شامل مهم‎ترین و پرکاربردترین لغات آزمون‎های زبان دکتری است. Fast Vocab شامل لغات مهم کتاب‎هایی چون 504 واژه، لغات ضروری تافل و 1100 واژه بارونز است.

بسته‎ آموزشی جامع آزمون تولیمو، خودآموز کلیه مهارت‌های شنیداری، درک مطلب و گرامر به روش یادگیری فعال نیز یکی دیگر از منابع فارسی موجود است.

0 پاسخ در "معرفی آزمون تولیمو و منابع آزمون"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما
وب‌سایت لتیس‌لند در زمینه سامان‌دهی کلاس‌های خصوصی و نیمه خصوصی و برگزاري دوره‌هاي آنلاين آموزش زبان‌ فعالیت می‌کند. لتیس‌لند تنها یک سایت آگهی کلاس‌ها و مدرسین زبان نیست. در لتیس‌لند، هر کلاس خصوصي يا دوره آنلاين با اهداف، توضیحات، سر فصل‌ها و منابع مشخص معرفی می‌شود و ما بر برگزاری منظم جلسات نظارت خواهیم نمود. شهریه كلاس‌ها توسط لتیس‌لند از فراگیران دریافت و تنها بعد از تشکیل جلسات مربوطه به حساب مدرس واریز خواهد شد. به این ترتیب، مدرسین اطمینان خواهند یافت که هزینه کلاس‌هائی که تشکیل می‌دهند از قبل توسط فراگیران پرداخت شده است و فراگیران نیز اطمینان می‌یابند که تنها در صورت برگزاری منظم دوره، شهریه به مدرسین پرداخت خواهد شد. بیشتر بخوانید ...

لینک‎ها

استفاده از خدمات لتیس‌لند به منزله قبول قوانین و مقررات مربوطه است.
کلیه فعالیت‌های لتیس‌لند تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.
هرگونه کپی‌برداری از وب‌سایت قابل پیگرد قانونی می‌باشد.